Gelişen Teknoloji: Nanoteknoloji

Gelişen teknoloji: Nanoteknoloji ile dünya üzerinde neredeyse her gün insan hayatını kolaylaştıran yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında elimizdeki objeleri koruma, daha uzun ömürlü kullanma imkanı sunabilen teknolojiler gelmektedir. Özellikle suyun en güçlü kimyasal olduğu bilindiğinde, yüzeyler ve aşırı kullanım alanlarında bıraktığı etki görülmektedir. Su kalıntıları olan su lekesi ve kireç kalıntıları neredeyse en önemli sorun haline gelmektedir.

Ancak nanoteknoloji ile geliştirilen cam ve seramik yüzey koruma ürünleri ile yüzey aşınmalarının ve kireç tutunumlarının önüne geçilmektedir. Bu ürünler arasında en çok tercih edilen ise nanoteknolojik cam yüzey kaplama ürünleridir. Cam yüzey koruma ve temizliğe duyarlılığı ile hayatımızda oldukça önemli yer almıştır.

Nanoteknolojik cam kaplama ürünleri, içeriğinde nano boyutta cam ve seramik partikülleri barındırmaktadır. Nano partiküller uygulandıkları yüzeylerde gözle görünmeyen bir yüzey tabakası oluşturmaktadır. Bu özelliği sayesinde, cam yüzeylerin üzerinde bulunan ve ancak mikroskobik ortamda görülebilen gözenekleri doldurmaktadır.

Bu ise yüzeyde su itici etkisi (hidrofobik etki) sağlamaktadır. Suyun yüzeyde sürtünme katsayısını azaltarak tutunmasını engellemektedir. Böylelikle nanoteknoloji kaplaması uygulanmış yüzeylerde su lekesi ve içeriğinde taşıdığı kireç partikülleri tutunamamaktadır. Bu da yüzey temizliğine harcanan zaman, su, kimyasallar açısından ciddi bir tasarruf sağlamaktadır.

Bu durumda yüzey kaplamasına sahip alanlar daha uzun sürede kirlenir ve temizleme periyotlarının aralığı açılmış olur.

nanolife